EXPLORING PERPETUAL MOTION

Bessler (Orffyreus) dhe rrota e tij pandėrprerė Motion dhe Machines
Home
The EEC Series of Books on Perpetual Motion
PERPETUAL MOTION DISCUSSION BOARD
ORFFYREUS
Bessler (Orffyreus) og hans Perpetual Motion Hjul og Maskiner
Bessler (Orffyreus) és a Perpetual Motion Kerekek és gépek
Bessler (Orffyreus) i jego Perpetual Motion Koa i Maszyn

 

 

ALBANIAN

 

Sot ata qė dinė dhe tė kuptojnė Orffyreus shpikjen e tij, dhe filozofia janė shumė tė pakta, dhe nė kėtė llogari, nder tė tij ėshtė ende e madhe. Bessler pohoi ai kishte arritur nė marrjen e "njė material i vdekur, jo vetėm tė lėvizin vetė, por pesha tė heqė dhe tė kryejnė punėn e madje edhe nga matematikanėt mė tė thella dhe njerėzit mė tė ditur kanė rėnė vazhdimisht nė gabim." Kah fundi i jetės sė tij Orffyreus ka shkruajtur:
 
"Unė nuk kanė forcė dhe vullnet, me uri, mjerim, acar dhe tė dridhura, qė pėr njė kohė tė gjatė .. .... Nė tė vėrtetė, unė kam shpesh kishin vetėm bukė tė thatė pėr tė ngrėnė dhe ujė pėr tė pirė. Megjithatė, nė fund, falė Zotit, unė kam pasur fat i mirė pėr tė pėrfunduar pėrgatitjen e modelit tė lėvizje tė vazhdueshme e cila ėshtė autorizuar nga Anglia. "

Sigurisht, udhėtimin e tij tė lėvizje tė vazhdueshme ka qenė e vėshtirė, madje edhe torturous. Botėn e panė atė si njė endacak hidhėruar i cili vdiq bashkė me sekretin e tij tė makinės lėvizje tė vazhdueshme.

Http://orffyre.tripod.com/ gjerė website
 ju ofron tė plotė historinė e faktike e jetės dhe veprave tė Orffyreus (Bessler) (1681-1745), i cili shpiku rrota lėvizje tė vazhdueshme dhe makina dhe pastaj ta demonstruar nė qytetin e ndryshme tė Gjermanisė rreth 1712. Faqja e internetit ėshtė e shkruar nė origjinal nė anglisht nga Dr Ramesh Menaria, megjithatė, ju mund tė zgjidhni gjuhėn tuaj nė pėrkthyes tė gjuhės pėr njė lexim tė kėnaqshme. Faqja e internetit pėrmban faqet e mėposhtme:

1 Faqja: Bessler (Orffyreus) dhe rrota e tij pandėrprerė Motion dhe Machines

2 Orffyreus Rinj

3 ėndrrėn e tij frymėzues

4 rrota tė mėdha e tij pandėrprerė Motion

5 Wheel Pėrhershėm Motion ndėrtuar nė Zera

6 Wheel Pėrhershėm Motion ndėrtuar nė Draschwitz

7 Orffyreus Pėrēart (Bessler)

Wheel (Bessler) 8 Orffyreus 'Pėrhershėm Motion ndėrtuar nė Mersbergh

9 Shqyrtimi i rrota lėvizje tė vazhdueshme nga ekspertėt nė Mersbergh

10 Orffyreus shkatėrruar Mersebergh Wheel tij pandėrprerė Motion

11 Numėrimi i Karl, Leibniz dhe Orffyreus

12 Wheel Pėrhershėm Motion ndėrtuar nė Kalanė e Weissenstein

13 kont e Hessen-Cassel, Karl Count Shiquar Sekret

14 Shqyrtimi i Wheel Motion Weissenstein pandėrprerė nga njė bord i pėrbėrė nga ekzaminerėt njerėz tė shquar

15 Dėshmitarėt Syri i Pėrhershėm Wheel Weissenstein e Motion

16 Dialogjet nė Kalanė e Wheel Weissenstein

17 Orffyreus shkatėrruar Weissenstein e Wheel Tij pandėrprerė Motion nė njė Frenzy

18 Kontrata me Car Pjetrit tė Madh

19 Conspiracy nga Gartner dhe shėrbėtoren e tij

20 Vdekja e Count Karl, kont i Hesse-Kassel

21 Vdekja e Orffyreus (Bessler) 1745

22 vizatime tė Orffyreus 'rrota lėvizje tė vazhdueshme

23 Libri apologia Poetica Shkruar nga Orffyreus (Bessler)

24 Libri i "Triumphans Perpetuum Mobile Orffyreanum" Shkruar nga Orffyreus (Bessler)

25 Libri i "Maschinen traktat" Shkruar nga Bessler (Orffyreus)

26 Cilėsia e provave dhe Konkluzione nė lidhje me rrota (Bessler) Orffyreus 'lėvizje tė vazhdueshme

27 herė Orffyreus

28 Spekullime rreme dhe shpjegimet Weird rreth rrota lėvizje tė vazhdueshme dhe Machines Ndėrtuar nga Orffyreus (Bessler)

29 Ku e Energjisė vijnė nga?

30 Njė Tribute to Orffyreus (Bessler)

31 Lidhje me lėvizje tė vazhdueshme

32 Libra mbi lėvizje tė vazhdueshme

33 Artikuj mbi lėvizje tė vazhdueshme

34 Ēfarė ka tė re?

35 Falėnderime

36 Pyetjet mė tė shpeshta nė lidhje me Orffyreus (Bessler) dhe rrota pandėrprerė Tij Motion

37 Zonat e mė shumė

38 gjetur vende nė hartėn

39 Orffyreus (Bessler) Discussion Forum

40 Kontaktoni pėr Author

 

Enter supporting content here

Click below to enter in original website

1 Home: Bessler (Orffyreus) and his Perpetual Motion Wheels and Machines

 

2 Young Orffyreus

 

3 His Inspiring Dream

 

4 His Major Perpetual Motion Wheels

 

5 The Perpetual Motion Wheel Built in Zera

 

6 The Perpetual Motion Wheel Built in  Draschwitz

 

7 Wandering Orffyreus (Bessler)

 

8 Orffyreus’ (Bessler) Perpetual Motion Wheel Built in Mersbergh

 

9 The Examination of Perpetual Motion Wheels by Experts in Mersbergh

 

10 Orffyreus Destroyed his  Mersebergh Perpetual Motion Wheel

 

11 Count Karl, Leibniz and Orffyreus

 

12 The Perpetual Motion Wheel built at the Castle of  Weissenstein

 

13 Landgrave of Hesse-cassel, Count Karl Watched the Secret

 

14 Examination of Weissenstein Perpetual Motion Wheel by A Board of Examiners consisting of Distinguished Men

 

15 Eye Witnesses of Weissenstein’s Perpetual Motion Wheel

 

16 Dialogues at the Castle of Weissenstein Wheel

 

17 Orffyreus Destroyed His Weissenstein’s Perpetual Motion  Wheel in a Frenzy

 

18 Contract with Czar Peter the Great

 

19 Conspiracy by Gartner and His Maidservant

 

20 Death of Count Karl, Landgrave of Hesse-kassel

 

21 Death of Orffyreus (Bessler)  1745

 

22 Drawings of Orffyreus’ Perpetual  Motion Wheels

 

23 The Book Apologia Poetica Written by Orffyreus (Bessler)

 

24 The Book “Triumphans Perpetuum Mobile Orffyreanum” Written by Orffyreus (Bessler)

 

25 The Book “Maschinen Tractate” Written by Bessler (Orffyreus)

 

26 Quality of Evidence and Conclusions about Orffyreus’ (Bessler) Perpetual Motion Wheels

 

27 Orffyreus  Times

 

28 False Speculations and Weird Explanations about Perpetual Motion Wheels and Machines Built by  Orffyreus (Bessler)

 

29 Where Does Energy Come From?

 

30 A Tribute to Orffyreus (Bessler)

 

31 Links to Perpetual Motion

 

32 Books on Perpetual Motion

 

33 Articles on Perpetual Motion

 

34 What’s New?

 

35 Acknowledgements

 

36 Frequently Asked Questions about Orffyreus (Bessler) and His Perpetual Motion Wheels

 

37 More Zones

 

38 Find Locations on Map

 

39 Orffyreus (Bessler) Discussion Forum

 

40 Contact to Author

rnbwrule.gif

Comment, question, or suggestion? Contact the author.
Copyright © 2005 Dr. Ramesh Menaria all rights reserved.